Боротьба з ейджизмом під час працевлаштування
До переліку публікацій

6262.com.ua: Ейджизм у працевлаштуванні. Як з цим боротися?

6262.com.ua: Ейджизм у працевлаштуванні. Як з цим боротися?

Ейджизм — це упереджене ставлення до людей, засноване на їхньому віці. Найбільше страждають дві групи: молоді фахівці, які закінчили університет та не можуть знайти роботу, а також — літні люди, яких ніхто не хоче брати на роботу. Ми звернулись до експертів і запитали, на що варто звернути увагу під час подачі резюме і чому відсутність досвіду – це не кінець світу. 

Згідно останнього дослідження ООН, яке було опубліковане у 2020 році, осіб похилого віку часто сприймають як слабких і вразливих. В той час як молодих людей зображують, наприклад, безвідповідальними. Таке явище як ейджизм є розповсюдженим і по відношенню до молодих людей, і, навпаки, до літніх. Проте проблема часто не визнається, ейджизм не викликає заперечень, а також має далекосяжні наслідки для світової економіки та суспільства. 

39,7% громадян зазнавали цієї дискримінації

Ейджизм є одним із найпоширеніших видів дискримінації в Україні. Згідно з опитуваннями станом на 2018 рік 39,7% громадян зазнавали цієї дискримінації. Серед них 33% людей від 18 до 29 років, 39,3% – віком від 30 до 54 років, і 45,9% – віком понад 55 років. Цікаво, що чоловіки зазнають вікової дискримінації майже так само (39,9%), як і жінки (39,4%). За даними іншого дослідження за підтримки інформаційного центру “Майдан Моніторинг” та дослідницького бюро Sociologist: кожен третій українець вважає працевлаштування і трудові відносини тією сферою, де дискримінація відчувається найбільше. 

Чому дискримінують молодь?

Все частіше зустрічається упереджене ставлення до молодих людей, які щойно закінчили університет і активно шукають роботу. Навіть якщо молода особа у віці 20 – 22 років надсилає резюме на посаду керівника, а у вимогах — лише кандидати старше 25-ти, тоді відмову можна вважати як дискримінацію. Дуже часто таке резюме навіть не відкривають. Власне тому сьогодні молоді люди все більше задумуються над тим, де працювати і яку професію обирати. Іноді навіть з нуля розпочинають власну справу, оскільки зневірились в можливості щось знайти. Крім того, відмовою може стати невідповідність зарплатних очікувань — ваших і роботодавця. Не завжди роботодавець готовий платити більше молодому спеціалісту. 

Дискримінація літніх людей

Серед людей віком 40+ років збільшується кількість випадків, коли людина отримує відмову.  Найпоширеніші причини – це відсутність життєвої енергії, а іноді — і цифрових компетенцій. Роботодавець також може звернути увагу слабке знання англійської або іншої іноземної мови. Звичайно, якщо порівнювати молоде покоління та покоління старших людей, друга група частіше відчуває упереджене ставлення або штампи сприйняття. Трапляється, що роботодавець мав негативний досвід з попереднім кандидатом, через що відмовляє іншим претендентам. 

Крім цього, проблеми вікової дискримінації дуже щільно переплітаються з іншими її проявами, зокрема, з сексизмом, тобто гендерною дискримінацією. Останнє дослідження, яке було проведено Info Sapiens у січні 2021 року на замовлення Фонду народонаселення ООН підтверджує: жінки різного віку потрапляють одразу до кількох вразливих груп й частіше стикаються з ейджизмом на роботі, ніж чоловіки. Результати дослідження показали: 56% українців старше 14 років вважають, що існують професії, які підходять виключно для чоловіків або жінок. 

Часто роботодавця не влаштовує будь-який вік кандидатки. Вона може здаватися молодою, і тоді таку дискримінацію виправдовують страхом, що жінка може вирішити народжувати дитину та потребуватиме декретної відпустки. Проте буває й навпаки:  жінка у віці 45+ років вже вважається “літньою” — роботодавці думать,  що вона не зможе працювати так само, як молодші кандидати. 

Ми звернулися до директора Регіонального Рекрутменту міжнародної стафінгової групи ANCOR Ukraine Юлії Шилкевич з питанням, як допомогти молодим спеціалістам та на що звертати увагу людям у віці 45+. Пані Юлія говорить, що молодим працівникам важче знайти роботу. Вона радить спочатку визначитися зі своїми бажаннями. Запитати себе: «Ким ви мрієте стати? В якій сфері хотіли б працювати?», а вже потім познайомитися з ринком праці. Експертка радить переглянути вимоги щодо знань та навичок, які висувають роботодавці, та оцінити їх індивідуально. 

Хороші можливості для студентів відкривають спеціалізовані олімпіади та бізнес-кейси, які проводять підприємства, а також програми стажувань. Це чудова змога випробувати та зарекомендувати себе, а також здобути корисні знання і навички, які можна вказати у резюме!”, - вважає Юлія Шилкевич

Також доречно буде згадати про участь у волонтерських програмах і університетській практиці, зазначає вона. Доречною буде і допомога різного роду в організації конференцій, концертів чи інших заходів. 

Резюме має бути правдивим, грамотним,  тобто написаним без граматичних помилок, лаконічним. Воно має підкреслювати ваші сильні сторони – навички і особисті якості, необхідні для посади, на яку ви претендуєте”, - додає експертка. 

Що ж до людей старшого віку, тут пані Юлія говорить: складно оцінити кількість вакансій, доступних на сьогодні для людини у віці 45+. Однак, точно можна стверджувати: на жаль, деякі роботодавці й досі встановлюють вікові обмеження через стереотипи, пов’язані з прийняттям на роботу старшої людини. Серед таких стереотипів — низька здатність до навчання, зверхнє ставлення до молодих, проблеми зі здоров’ям, втрата ентузіазму, тощо.

Деякі керівники можуть боятися брати на роботу кандидатів зрілого віку, адже думають,  що ці люди можуть виявитися кращими за них самих і “підсидять” їх на посаді.  Або ж — що звільняться,  як тільки отримають кращу пропозицію і керівну посаду, через що знову доведеться шукати нову людину. Частіше це стосується українських компаній, оскільки міжнародні структури зазвичай наслідують західні практики, які, в свою чергу, передбачають залучення і утримання персоналу віком 45+ і навіть 55+. 

Однак Юлія Шилкевич підкреслює — є і хороші новини. На українському ринку існують сфери та компанії, де віковий ценз не має першочергового значення. Наприклад, політика міжнародних компаній засуджує дискримінацію та ейджизм. Такі компанії пропагують рівність і різноманітність,  тобто те,  що англійською ми називаємо  diversity. Отже і ставлення до більш зрілих кандидатів є лояльним і гуманним. Крім того, існує ряд менш конкурентних сфер, куди легше працевлаштуватися у віці 45+. Серед них: страховий бізнес, рітейл, виробництво, державні компанії, некомерційні організації, агросектор. Також більш охоче розглядають зрілих кандидатів на непопулярні серед молоді вакансії. До прикладу, на посади, пов’язані з «довгими» продажами або «холодними» дзвінками.

Як боротися з трудовою дискримінацією за віком? 

Якщо ви помітили, що на роботі вас дискримінують через вік, варто звернутись до керівництва з проханням більше цього не робити. Оскільки існує закон трудового права, який чітко прописаний у законодавстві. Відповідно до статті 21 Кодексу законів про працю «забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, етнічного, соціального та іноземного походження, віку…». Цей принцип базується на міжнародних актах, ратифікованих Україною. 

Відповідно до цієї статті, роботодавець у випадку її порушення може нести штрафні санкції. Ми звернулися за консультацією до голови Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» Христини Кіт та попросили її пояснити, що робити, аби відстояти своє право на працю в разі необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу. Юристка говорить: 

“Звільнення чи відмова у прийнятті на роботу через вік заборонені законодавством. Навіть оголошення, у яких вказуються вимоги щодо віку чи статі, є незаконними і дискримінаційними. Звичайно, за винятком тих посад, обмеження щодо віку по яких передбачені законодавством”. 

Роботодавці офіційно ніколи не звільняють людину через вік, адже такої підстави для звільнення нема. Проте особу можуть звільнити через невідповідність займаній посаді, скорочення чи вчинення аморального вчинку,пояснює Христина Кіт. Роботодавці завжди вказують лише ті причини для звільнення, які передбачені законодавством. Проте, працівники/-ці інколи можуть чути і неофіційні причини звільнення, як-от вік або стать.

“У таких випадках можна звернутися до суду, оскаржувати причини звільнення та скасовувати наказ про звільнення. Але простих слів буде недостатньо — потрібні докази, які підтверджують, що людину насправді звільнили через її вік”, - додає пані Христина. Такими доказами можуть бути: переписки між працівником і роботодавцем, записи розмов, показання свідків, а також підтвердження продуктивності та ефективності вашої праці й безпідставність звинувачень роботодавця. У кожному конкретному випадку необхідно проконсультуватися у юристів/-ток. Варто пам’ятати, що звільнення особи через її вік є дискримінацією. Це заборонено законодавством, наголошує Христина Кіт.  

У разі необґрунтованої відмови в прийнятті на роботу можна звернутися до відповідних органів зі скаргою. Це можна кваліфікувати як порушення трудового законодавства. За кожну необґрунтовану відмову в працевлаштуванні таких осіб передбачається штраф у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення, у межах квоти (ч. 2 ст. 53 Закону України «Про зайнятість населення»). 

Вік і компетенції не пов’язані

Сьогодні в Україні досить розповсюджене і уявлення, нібито чим старшою є людина, тим гірше вона працює. Проте технології розвиваються щодня, а отже і старші люди часто так само розвиваються і пізнають нові для себе речі. За статистикою, в Україні реальні проблеми з працевлаштуванням починаються після 55 років. Однак, сьогодні покоління 50+ вже зовсім не таке якими були 50-річні десять років тому. Зараз це активні люди, які багато подорожують, навчаються, користуються технікою і навіть вивчають іноземні мови. Якщо людина інтелектуально розвивається, постійно вчить щось нове, вона прогресує. А отже, цілком може претендувати і на нову роботу.  

Рекомендації для молодих і можливості для старших

Якщо ви — молода людина, яка шукає роботу, головна рекомендація для вас — говорити про це з іншими. Будьте активними і не бійтеся звертатися до знайомих і друзів, якщо шукаєте роботу. Як свідчать результати незалежного міжнародного дослідження РЕБР-2021, в Україні 58% кандидатів у віці 45+ знаходять роботу саме через особисті зв’язки. Саме тому всі знайомі, родичі, знайомі знайомих і родичі родичів, а також ваші колишні колеги мають знати, що ви шукаєте роботу. 

Другий, не менш важливий канал для пошуку роботи — це сайти з вакансіями. І звісно, ж вам потрібне резюме, яке буде вашою візитівкою. Подбайте, аби воно було лаконічним — на одну-дві сторінки — та підкреслювало всі ваші переваги.

А тепер трохи про можливості для старших поколінь. Уже четвертий рік поспіль в Україні проходить «Тиждень дорослого стажера», мета якого — боротьба з ейджизмом під час працевлаштування людей зрілого віку. Цього року захід відбувся у онлайн-форматі, з 15 по 21 березня, за підтримки благодійного фонду «Життєлюб». Кандидати віком 50+ мали можливість спробувати себе в новій професії та стати фрілансерами. Проєкт у форматі онлайн допоміг всім зацікавленим пристосуватись до нової “коронавірусної” реальності та перейти на дистанційну роботу. 

Під впливом часу професії трансформуються та змінюються, тож іноді варто шукати альтернативні варіанти для працевлаштування. Для цього потрібно змінюватися самому — вчитися і вдосконалюватися, якщо ви хочете залишатися професіоналом у своїй сфері.  Якщо ж готові розглянути інші сфери, подумайте, в якому напрямку хотіли би рухатися і чим готові займатися. Найбільш продуктивним каналом для пошуку роботи для людей, старших від 45 років, є рекомендації. Варто ділитися з іншими інформацією про те, яку роботу ви шукаєте і — чому. Спільну мову потрібно знаходити не тільки з керівниками-ровесниками, а й з працівниками HR-підрозділів. А це найчастіше — люди молодшого віку.

Анастасія Соловей 

Інші публікації
ANCOR Corporate Websites
Загрузка...
Хочу в ANCOR!
Загрузка...
Заявка на услугу
Загрузка...
Logo ANCOR
Загрузка...
Logo ANCOR
Загрузка...
Logo ANCOR
Загрузка...